Galerie ułożone są alfabetycznie od nazwy miejscowości lub miejsca.
Loading ()...
-
45 imagesAugustów, woj. podlaskie, 22.07.2020. Ograniczenia w wyjazdach zagranicznych spowodowane pandemią koronawirusa zachęciły ludzi do korzystania z uroków krajowych wyjazdów wakacyjnych. Augustów, położony nad jeziorami Neckiem i Białym, pomimo chłodnej drugiej połowy lipca, był oblegany przez turystów z całej Polski.
-
27 imagesAugustów, woj. podlaskie, 27.07.2019. Augustów jest najbardziej znanym i obleganym przez turystów miastem na Podlasiu. Położony nad dwoma jeziorami, jest doskonałym miejscem letniego wypoczynku.
-
27 imagesAugustów, woj. podlaskie. Modernistyczny Oficerski Yacht Club zaprojektowany przez Juliusza Nagorskiego w latach 30-tych XX wieku, został oddany do użytku w 1935 roku. Jest to jeden z najciekawszych i najcenniejszych zabytków polskiego modernizmu. Po wojnie, do lat 90-tych, był tu Wojskowy Dom Wypoczynkowy (WDW), obecnie jest tu dom wczasowy Oficerski Yacht Club R.P. Pacific WDW.
-
16 images04.05.2017 Jabłonki k/ Baligrodu woj. podkarpackie. Modernistyczny pomnik upamiętniający Karola Świerczewskiego "Waltera" , w miejscu gdzie generał został śmiertelnie ranny 28.03.1947 roku w zasadzce Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
-
21 images01.07.2017 Hel woj. pomorskie. Początek lipca nad polskim Bałtykiem przywitał wczasowczow chłodem i deszczem.
-
3 images
-
48 imagesGrodno, 07.2017. Ponad 350. tys., stolica obwodu grodzieńskiego, 80 km od Białegostoku. Od 2016 Grodno i okolice zwiedzać można w ramach umowy z Białorusią o ruchu bezwizowym.
-
30 imagesKamieniuki, Białoruś, 16.05.2005 r. W kwietniu 2005 r zostało otwarte turystyczne przejście pomiędzy Polska a Białorusią w Bialowiezy. Ma ono umożliwić swobodną wymianę turystyczną na obszarze Euroregionu Puszcza Białowieska. Po stronie białoruskiej cały obszar puszczy jest Parkiem Narodowym o nazwie "Bielowiezskaja Puszcza". Jednak - ze względów politycznych - jest bardzo dużo utrudnień ograniczających możliwości zwiedzania. Po pierwsze trzeba mieć wizę białoruską, która można otrzymać w Białymstoku za opłatą 11 USD (planuje się otwarcie punktu wydającego wizy w Hajnowce, ale nie wiadomo kiedy), po drugie, puszczę można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, za którego płaci się 9 USD od osoby. Samodzielne zwiedzanie nie jest możliwe. Białorusini najchętniej widzą zorganizowane grupy, które zawożą autokarem do wsi Kamieniuki, do Muzeum Przyrodniczego, a puszczę pokazują z okien busa. Pomimo Parku Narodowego, w tej części puszczy prowadzona jest intensywna ścinka drzew, co również może być przyczyną niechęci do turystów z zagranicy.
-
170 images22.08.2015, Białoruś, wieś Kamieniuki w obwodzie Brzeskim na skraju Parku Narodowego Puszcza Białowieska. Znajduje się tu siedziba Parku oraz Muzeum Przyrodniczo - Leśne. Obecnie białoruska cześć Puszczy Białowieskiej dostępna jest dla turystów w ruchu bezwizowym - poprzez formularz na stronie Parku można uzyskać 3-dniową przepustkę do poruszania się po białoruskiej stronie puszczy.
-
19 images
-
13 images
-
23 images
-
59 imagesBiałowieża. Kompleks "Restauracji Carskiej" w stylu rosyjskim i taka kuchnia . Na potrzeby lokalu zaadaptowano zabytkowy dworzec kolejowy z 1903 Bialowieza Towarowa , który był nieużywany od lat 80 XX w , w wieży ciśnień są pokoje noclegowe a w dawnym budynku gospodarczym zrobiono ruska banie . Jest to najbardziej ekskluzywna restauracja w Białowieży , zdobyła wiele prestiżowych nagród.
-
48 imagesRezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży w Puszczy Białowieskiej.
-
28 imagesBiałowieża, region Puszczy Białowieskiej. W cerkwi parafialnej św Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce i jeden z dwóch na świecie ikonstasow wykonanych z chińskiej porcelany *** Brick church built in the years 1894-1897, financed by Tsar Alexander III, with iconostasis of Chinese porcelain ***.
-
43 images
-
19 images
-
37 images
-
70 images27.03.2015 Białystok. Kościół św Rocha, jeden z najcenniejszych zabytków Białegostoku. Wybudowany wg projektu Oskara Sosnowskiego w l. 1927-40. Jest to najciekawszy przykład modernizmu w polskiej architekturze sakralnej, jeden z pierwszych modernistycznych kościołów w Europie - wotum za odzyskaną przez Polskę niepodległość w 1918 roku. Monumentalny kościół został wybudowany na planie ośmiokąta, do którego boków przylegają prezbiterium, zakrystia i dwie kaplice.
-
23 imagesBiałystok. Najsłynniejszy białostocki mural "Dziewczynka z konewką" autorstwa Natalii Rak - artystki związanej że street-artem - ukazał się pod koniec września br. na znaczku Poczty Polskiej. Na zdjęciu mral na budynku przy Alei Piłsudskiego. Zdjęcie z pażdziernika 2014 roku.
-
11 imagesBiałystok, 16.09.2018. Na ścianie szczytowej wieżowca przy ul Radzymińskiej pojawił się nowy mural przedstawiający błogosławionego księdza Michała Sopoćko i święta siostrę Faustynę Kowalską, której był spowiednikiem.
-
67 images
-
8 images
-
11 images15.07.2017 Białystok. Największy mural ludowy w Polsce na wiezowcu przy ul. Radzymińskiej 18. Rozmiar muralu to 36 x 10 m. Centralna częścią jest sylwetka chłopca ubranego w ludowy strój a blisko połowę malowidła stanowi wzór tkaniny dwuosnowowej "Pieczenie chleba" autorstwa Lucyny Kedzierskiej. Mural został namalowany przez artystyczną grupę TAKTAK z Białorusi.
-
21 imagesBiałystok. Pałac Branickich zwany Wersalem Północy, obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego.
-
42 images
-
24 images16.05.2015 Białystok, woj podlaskie. Pokaz pędzenia bimbru przy użyciu prawdziwej skonfiskowanej przez policję aparatury w Białostockim Muzeum Wsi.
-
28 imagesBiałystok. Wnętrza Pałacu Branickich zwanego Wersalem Północy, obecnie siedziby Uniwersytetu Medycznego.
-
15 images
-
26 images
-
33 images
-
22 imagesSpływy specjalnymi tratwami, na których przez kilka dni można mieszkać, są jedną z największych atrakcji turystycznych Biebrzańskiego Parku Narodowego.
-
33 images
-
25 imagesBielsk Podlaski, woj podlaskie. Cmentarz wojenny. Są tu pochowani żołnierze polscy i radzieccy polegli w II Wojnie Światowej.
-
45 images
-
41 imagesWieś Pentowo, woj. podlaskie. Europejska Wieś Bociania - gospodarstwo agroturystyczne państwa Toczyłowskich, które otrzymało w 2001 roku tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej.
-
38 images
-
27 images
-
32 images06.06.2017 Krynoczka Puszcza Białowieska W cerkwi pw. św. Braci Machabeuszy uroczystości święta Zesłania Ducha Świętego na Apostołów odbyły się pod przewodnictwem Jego Eminencji Metropolity Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski zwierzchnika polskiego kościoła prawosławnego . Cerkiew wybudowana została przy świętym źródełku, jest to jedno z najważniejszych miejsc prawosławia na Podlasiu.
-
26 imagesCiechanowiec, woj. podlaskie. Muzeum Rolnictwa im ks Kluka w zimowej szacie.
-
47 imagesCiechocinek w woj. kujawsko-pomorskim ta najbardziej znane polskie uzdrowisko. Przez okrągły rok można tu spotkać tłumy kuracjuszy.
-
21 images05.05.2017 Cisna, woj podkarpackie. Kultowy Bar Siekierezada, wnętrze nawiązuje do prawdziwej bieszczadzkiej knajpy, gdzie drwale przepijali swoje ciężko zarobione na wyrębie pieniądze.
-
8 images
-
49 images
-
38 imagesWieś Strzelonko, woj. pomorskie, 26.05.2016. Centrum rekreacyjne Dolina Charlotty kilkanaście km od Słupska. Na obszarze 80 ha znajdują się hotele oraz SPA, stadnina koni, park linowy czy fokarium.
-
17 imagesDowspuda, woj podlaskie, Pozostałości neogotyckiego pałacu Ludwika Michała Paca z początku XIX w.
-
25 imagesDrogosze, woj. warmińsko-mazurskie, 26.08.2009. Donhoffstadt N/z barokowy pałac rodziny von Donhoff, największy na Mazurach. Do 1991 był tu PGR, obecnie własność prywatna.
-
33 imagesDrohiczyn n/Bugiem, woj. podlaskie. Zabytkowe miasteczko położone nad malowniczym przełomem rzeki Bug. Od XVI w do XVIII w był stolicą Podlasia.
-
16 images
-
29 images22.09.2015, Puńsk woj. podlaskie. Dzień Jedności Bałtów. Święto zostało uchwalone w 2000 r. przez parlamenty dwu bałtyckich krajów - Litwy i Łotwy - na pamiątkę bitwy pod Szawlami w 1236 roku, podczas której zjednoczone siły mieszkańców Żmudzi, Auksztoty oraz Zemgalów rozbiły armię zakonu Zakonu Kawalerów Mieczowych. Tego dnia na wzgórzach zamkowych w północno-wschodniej Polsce - zamieszkanej przez mniejszość litewska, oraz na Litwie , Łotwie, Estonii płoną ogniska.
-
37 images
-
15 imagesSuwalszczyzna. Turbiny wiatrowe na farmie wiatrowej w piękną słoneczną pogodę.
-
37 imagesWieś Topczykały, woj. podlaskie, 29.09.2018. Wiatraki na Farmie Wiatrowej Orla należącej do firmy C&C Wind.
-
40 images02.05.2014 Frombork woj warmińsko-pomorskie. Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła
-
32 images
-
23 imagesGiby, woj. podlaskie, 03.09.2018. Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku zaprojektowany przez Andrzeja Strumille. W wyniku obławy przeprowadzonej przez NKWD wywieziono w nieznanym kierunku ok 600 Polaków związanych z podziemiem niepodległościowym, ich los do dziś jest niewyjaśniony. Obława augustowska nazywana jest też Małym Katyniem.
-
31 imagesGierłoż k/Ketrzyna, woj warmińsko-mazurskie. Wilczy Szaniec ( Wolfsschanze ) w latach 1941–1944 kwatera główna Hitlera ( Fuhrerhauptquartier ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych ( Oberkommando der Wehrmacht ). Obecnie zespół bunkrów udostepiony jest do zwiedzania.
-
30 images25.05.2014, Święta Góra Grabarka, woj. podlaskie. Krzyże i cerkiew na Świętej Górze Grabarce, miejscu pielgrzymek wyznawców prawosławia. Miejsce to nazywane jest "prawosławną Częstochową" ze względu na liczne pielgrzymki przybywające tu na Święto Przemienienia Pańskiego 18-19 sierpnia.
-
26 imagesGredele, woj. podlaskie, 29.09.2018. Gredele koło Bielska Podlaskiego to rodzinna wieś Zenka Martyniuka, najbardziej znanego w Polsce wykonwacy muzyki disco-polo.
-
19 images28.03.2014 Hajnówka, woj. podlaskie. Cmentarz żołnierzy radzieckich poległych na ziemi hajnowskiej w czasie II wojny światowej.
-
40 imagesBujenka, woj. podlaskie. Hodowla alpak ( Vicugna pacos ), zwierząt wywodzących się z Ameryki Południowej staje się coraz bardziej popularna wśród podlaskich rolników. Te bardzo sympatyczne zwierzęta hoduje się głównie na bardzo delikatna i ciepła wełnę, często są też atrakcją gospodarstw agroturystycznych oraz są wykorzystywane w alpakoterapii, jednej z odmian zooterapii z niepełnosprawnymi dziećmi.
-
24 images
-
16 imagesBenares (Varanasi) Indie, 10.1997. Najbardziej znane na świecie indyjskie miasto - 1,5 mln mieszkańców. Jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Indiach i zarazem największą atrakcja turystyczną kraju. Miasto leży nad Gangesem (Ganga) świętą rzeką hinduizmu. Każdy wyznawca hiduizmu przynajmniej raz w życiu pownien obmyć ciało w wodach Gangesu w Benares, stąd można powiedzieć, że jest to najważniejsze miasto dla wyznawców hinduizmu.
-
17 images
-
117 images
-
25 imagesOkopy, woj. podlaskie, 10.09.2017. Drugi dzień obchodów 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, zamordowanego przez oficerów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. W rodzinnej wsi księdza Jerzego została odprawiona polowa msza św oraz można było zwiedzić część jego rodzinnego domu, gdzie znajduje się Izba Pamięci z relikwią księdza Jerzego.
-
21 imagesKołaki Kościelne, woj. podlaskie, 10.10.2010. Uroczyste otwarcie Izby Pamięci zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Izba mieści się w domu jego rodziców.
-
10 images
-
48 imagesJastarnia - jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nad Baltykiem z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i trzema przystaniami morskimi.
-
10 images
-
32 imagesJedwabne, woj. podlaskie. Pomnik pomordowanych w 1941 Żydów.
-
25 images26.01.2014, Jezioro Hańcza, woj. podlaskie. Wędkarze łowią ryby z pod lodu na najgłębszym polskim, którego głębokość wynosi 108 metrów.
-
15 images
-
18 images
-
18 images
-
24 images04.05.2014, Kąty Rybackie, woj. pomorskie. Rezerwat Kormoranow i Czapli Siwej w Kątach Rybackich to największa kolonia lęgowa tych ptaków w Polsce oraz jedna z większych w Europie, jest tam ponad 11 tys. gniazd tych ptaków
-
23 images
-
28 imagesKleszczele, woj podlaskie, 03.08.2019. Ametystowa Komnata - prywatne muzeum ametystów założone i prowadzone od 50 lat przez Mikołaja Podlaszczyka, emerytowanego nawigatora i pilota wojskowego. Jest to jedną z największych kolekcji ametystów w Polsce.
-
20 imagesKnyszyn, woj. podlaskie, 26.04.2020. XVIII-wieczny cmentarz żydowski na groblach królewskich sadzawek wchodzących w skład założenia dworskiego Zygmunta II Augusta. Jeden z największych i najlepiej zachowany kirkut w województwie podlaskim.
-
56 images
-
49 imagesSupraśl, woj. podlaskie, 20.12.2018. Finał Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny". Jury miało do ocenienia 14 stołów wigilijnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Podlasia.
-
22 images
-
85 images
-
14 images
-
16 images
-
50 images12.09.2016. Kruszyniany woj. podlaskie. Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych, czas modlitw i spotkań z bliskimi.
-
26 images
-
6 images
-
34 imagesBiałystok, 06.08.2019. Łąki kwietne powstałe na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Zdaniem prezydenta Tadeusza Truskolaskiego łąki wpływają korzystnie na bioróżnorodność, aktywizują lokalne środowiska do ochrony tych miejsc, ważny jest wymiar ekologiczny i edukacyjny takich działań.
-
32 imagesPoczopek osada leśna w Puszczy Knyszyńskiej. Siedziba Nadleśnictwa Krynki. Znajduje się tam silvarium (ogród leśny) prezentujący roślinność występująca na terenie Puszczy oraz mini muzeum leśne.
-
30 imagesLetnia rezydencja magnackego rodu Branickich, barokowy pałac w Choroszczy koło Białegostoku
-
91 images05.04.2015 Licheń Stary, woj. wielkopolskie. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski - monumentalna piecionawowa bazylika z centralną kopułą, według projektu architekt Barbary Bieleckiej z Gdyni. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139 m, szerokość 77 m, wysokość wieży z krzyżem – 141,5 m. Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m3, powierzchnia 23 tys. m2. Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi , ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazylika może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych.
-
11 images07.2013 Lidzbark Warmiński, woj. warmińsko-mazurskie. Hotel Krasicki należący do Grupy Anders. Czterogwiazdkowy Hotel Krasicki powstał na bazie zniszczonego przedzamcza zamku biskupów warmińskich i urządzony został w XIV-wiecznych wnętrzach. Hotel Krasicki jest jedynym nagrodzonym polskim hotelem w historii prestiżowego konkursu branży hotelarskiej International Hotel Awards, nagrodę zdobył w 2012 roku.
-
42 images
-
22 images
-
45 imagesLipsk nad Biebrzą, woj. podlaskie, 01.03.2012. Miasteczko jest znanym na Podlasiu ośrodkiem pisankarstwa, którym obecnie trudni kilkanaście gospodyń. Zdjęcia zostały zrobione w domu pani Krystyny Ciesluk podczas przygotowywania wielkanocnych pisanek.
-
27 imagesOszkinie, woj. podlaskie, 22.06.2019. W najkrótsza letnia noc polscy Litwni obchodzą ŚWIĘTO ROSY albo KUPAŁY (lit. Jonines). W obchodach tego święta szczególną uwagę poświęca się wodzie i ziołom mającym wpływ na zdrowie i urodę. Tegoroczne obchody zebrały nad jeziorem Sejwy kilkaset osób.
-
36 images06.06.2015 Litwa, Druskieniki. Największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Znajduje się tu 9 sanatoriów i centrum balneologiczne oraz Aqua Park - jeden z największych w Europie.
-
13 images06.06.2015 Litwa, Druskieniki. Największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Znajduje się tu 9 sanatoriów i centrum balneologiczne oraz Aqua Park - jeden z największych w Europie. Atrakcją jest również Jezioro Druskonis w centrum miasta z fontanną na środku.
-
11 images06.06.2015, Druskieniki, Litwa. Największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Znajduje się tu 9 sanatoriów i centrum balneologiczne. Na zdjęciach całoroczne centrum sportów zimowych Snow Arena.
-
9 imagesLitwa. Druskieniki, 06.06.2015. Drewniana Cerkiew Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość" z 1865 roku. Jest to najstarszy budynek w tym uzdrowiskowym mieście.
-
87 imagesLitwa, Grutas k/Druskienik. Prywatny park-muzem "Gruto Parkas" z rzeźbami komunistycznych przywódców ZSRR, lokalnych polityków i komunistycznych bohaterów. Wszyskie eksponaty pochodzą z Litewskiej SRR. Na obszarze ponad 20 ha Viliumas Malinauskas, litewski przedsiębiorca z branży spożywczej, zgromadził blisko 100 pomników i rzeźb a w pawilonach różne inne pamiątki z okresu komunizmu na Litwie.
-
22 images06.06.2015, Litwa, wieś Liszkawa (Liszkow) lit. Liskiava. Kościół św. Trójcy i klasztor Dominikanów wybudowany w latach 1704 -41 z cudownym obrazem Matki Boskiej, położony na skarpie nad rzeką Niemen.
-
6 images06.06.2015 Litwa, wieś Jaskonys k/Druskiennik Litwa Pierwsze w Europie Środkowej Muzeum Sękacza znajdujące się w gospodarstwie agroturystycznym "Igne". Podczas Święta Uzdrowiska Druskieniki 2015 upieczono tu największy sękacz świata, który został wpisany w Księdze Rekordów Guinnesa. Po zakończeniu degustacji rekordowego sękacza ta sama ekipa upiekła drugi, identyczny egzemplarz, który trafił do otwartego i poświęconego w trakcie uroczystości Muzeum Sękacza. Do wypieczenia sękacza o wysokości 3,72 m, obwodzie 3,2 m i wadze 85,6 kg zużyto 1700 jajek, 64 kg mąki, 48 kg cukru, 45 kg masła oraz 29 kg śmietany.
-
47 images06.06.2015 Litwa, Druskieniki. Największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Znajduje się tu 9 sanatoriów i centrum balneologiczne oraz Aqua Park - jeden z największych w Europie.
-
25 imagesWilno, Litwa. Barokowy kościół św. Piotra i Pawla położony na Antokolu, dzielnicy litewskiej stolicy. Jest najcenniejszym zabytkiem wileńskiego baroku. Na wspaniałą dekoracje świątyni składa się około 2 tysięcy figur, kompozycji ornamentalnych o tematyce historycznej, biblijnej, mitologicznej oraz freski z drugiej połowy XVII wieku. Stiuki figuralne współtworzyli Frediani Giambattista, Giovanni Pietro Perti, zaś Giovanni Maria Galli – stronę ornamentalną. Ściany i sklepienia barokowego zabytku są bogato zdobione stiukami, ornamentami i rzeźbami.
-
88 imagesWilno Litwa Cmentarz na Antokolu tzw. wojskowy. W latach 1919–1921 powstał cmentarz żołnierzy polskich, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. W 1939 roku pochowano tam żołnierzy polskich, poległych w walkach z Niemcami. Po II wojnie światowej wzniesiono mauzoleum żołnierzy sowieckich, którzy polegli podczas walk o Wilno pomiędzy 6 a 13 lipca 1944. Obok zbudowano aleję zasłużonych przeznaczoną dla działaczy komunistycznych Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1991 roku spoczęli tam Litwini, polegli w walkach z wojskami radzieckimi pod wieżą telewizyjną.
-
6 imagesWilno Litwa Cmentarz na Rossie, jeden z najstarszych na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, założony 1769 roku. Na Rossie znajduje się m.in grobowiec z napisem "Matka i serce Syna", w którym, obok Marii z Billewiczow Piłsudskiej, złożono 1936 w srebrnej urnie serce Marszałka Józefa Piłsudskiego.
-
17 images
-
76 images
-
34 images
-
49 images
-
23 images03.09.2011 Wilno Litwa Ostra Brama. Kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej podczas mszy świętej.
-
13 images
-
49 images
-
7 imagesWilno, Litwa. Jedyny na świecie pomnik amerykańskiego gitarzysty Franka Zappy przy ulicy Kalinausko.
-
19 images
-
20 images
-
37 images
-
40 images14.02.2015 Rumszyszki (Rumsiskes) Litwa. Wesoła zabawa na zapusty w skansenie, jednym z największych w Europie Wschodniej.
-
74 images
-
70 images
-
36 images10.09.2016 Łomża, woj. podlaskie. Macewy na Nowym Cmentarzu Żydowskim założonym w 1892 roku, ostatni pochówek miał tu miejsce w 1941 roku.
-
36 images06.01.2015 Łomża, woj podlaskie. Łomżyńska Szopka Ruchoma Ojców Kapucynów to perełka zaliczana do najpiękniejszych w kraju i jedyna w płn-wsch Polsce. Powstała prawie 60 lat temu w kościele Ojców Kapucynów przy ul Krzywe Koło, jej twórcą był brat Pius Janowski.
-
20 images
-
52 images
-
27 imagesWieś Łosinka, woj. podlaskie. Cmentarz prawosławny, szczególną uwagę zwracają kolorowe nagrobki, spotykane jedynie we Wschodniej Polsce.
-
40 imagesRzeszów-Jasionka, woj podkarpackie 09.05.2019. Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.
-
57 images13.04.2014, Łyse, woj. mazowieckie. Niedziela Palmowa i konkurs kurpiowskich palm wielkanocnych z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej.
-
61 imagesPuszcza Białowieska, 01.05.2019. Majowy długi weekend przyciągnął do Bialowiezy i okolic rekordowe tłumy turystów.
-
62 imagesMarkowa, woj. podlarpackie, 10.05.2019. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmow ( MPRZ ). Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmującą się tematyka ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej.
-
19 imagesMikoszewo, woj. pomorskie. Wielkim zainteresowaniem podczas długiego weekendu cieszyła się przeprawa promowa na Wisle między Mikoszewem a Swibnem znacznie skracającą czas dojazdu do Krynicy Morskiej i innych miejscowości Mierzei Wislanej od strony Gdanska. Prom "Świbno" jest promem linowym, prowadzonym przez linę zamocowana z obu stron rzeki. Jest to największy tego typu prom pływający na Wiśle, może zabrać na raz 21 samochodów osobowych.
-
12 images
-
15 images
-
57 images15.06.2016 Białystok, woj podlaskie. XVI edycja finału wojewódzkiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, na którym prezentowane są najciekawsze tradycyjne produkty żywnościowe z woj. podlaskiego.
-
70 images17.05.2017 Białystok woj. podlaskie. XVII edycja finału wojewódzkiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów , na którym prezentowane są najciekawsze tradycyjne produkty żywnościowe z woj. podlaskiego.
-
40 imagesNowogród k/Łomży. Skansen Kurpiowski im Adama Chętnika.
-
50 images
-
22 imagesOkopy, woj. podlaskie, 06.06.2010. Rodzinna wieś księdza Jerzego Popieluszki (urodził się tu w 1947 roku) w dniu jego beatyfikacji.
-
17 images
-
60 imagesOsowicze, woj podlaskie, 05.07.2009. Autentyczna bimbrownia w Muzeum Wsi. Otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Bimbrownictwa w Białostockim Muzeum Wsi . Prezentowana kompletna bimbrownia o wydajności 200 l alkoholu na dobę została zarekwirowana przez policję w Puszczy Knyszyńskiej i przekazana muzeum. W rolę bimbrownika wcielił się aktor Ryszard Doliński.
-
26 images
-
43 imagesBiałystok, 04.11.2017.Papugarnia nowe miejsce zabaw i edukacji dla dzieci i dorosłych. Na 370 m2 powierzchni lata kilkadziesiąt papug różnych gatunków. Ptaki od małego karmione są jedynie z ręki, więc bez obaw przylatają do ludzi mających dla nich pokarm lub beztrosko siadają na ludzkich ramionach czy głowach.
-
39 imagesJurowce k/Białegostoku. Park Jurajaski z 24 dinozaurami w skali 1:1 otwarto w podbiałostockiej wsi.
-
41 imagesŁomża, 29.06.2018. Seria 7 murali patriotycznych namalowanych w mieście na 600. rocznicę nadania praw miejskich Łomży oraz 100. rocznicę odzyskania niepodległości . Murale zostały namalowane przez artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu oraz przez muralistów z Fundacji RoskoArt.
-
36 imagesZalew Siemianówka, woj. podlaskie, 18.08.2018. Jezioro Siemianowskie - sztuczny zbiornik na górnej Narwi o powierzchni ponad 30 km2 jest od kilku lat jest częstym miejscem weekendowych wypadów białostoczan i turystów z innych części Polski. Nowa infrastruktura turystyczną zachęca do aktywnego wypoczynku. Jest to także raj dla ornitologów i wędkarzy.
-
21 imagesPentowo, woj podlaskie, 18.06.2010. Gospodarstwo Henryki i Bogdana Toczylowskich ma tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej przyznawany przez niemiecką fundację Euronatur. Co roku gniazduje tu ponad 20 par tych ptaków, w 2010 wyjątkowo 31.
-
30 images
-
27 imagesPodlasie, 17.11.2018. Pierwsza w listopadzie mroźna noc na Podlasiu. Miejscami temperatura nad ranem spadła do -7 stopni C.
-
57 imagesPlociczno, woj. podlaskie. Wigierska Kolej Wąskotorowa pokonująca trasę Płociczno - Krusznik w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego.
-
20 images
-
40 imagesAugustów, 17.06.2018. Wyjątkowo ciepły czerwiec sprawił , że nad augustowskimi jeziorami zrobiło się tłoczno od turystów.
-
18 imagesWieś Podgorki, woj. zachodniopomorskie. "Kraina Bajek i Rowerów" jedna z wiosek tematycznych powstałych w ramach Programu IW EQUAL. Specjalizacją wsi jest szeroki wachlarz zajęć artystycznych i edukacyjnych z wykorzystaniem bajek oraz zajęcia sportowo-rowerowe. Pomysł wiosek tematycznych ma na celu aktywizację zawodową mieszkańców dawnych wsi po PGR.
-
52 imagesPrzy podlaskich drogach można spotkać wiele przydrożnych krzyży i kapliczek. Niektóre z nich liczą już dobrze ponad 100 lat i więcej. Wykonane przez lokalnych artystów z drewna, metalu, kamienia lub wymurowane z cegły są nieodłącznymi elementami podlaskiego pejzażu.
-
29 images
-
19 images
-
71 imagesGródek, woj. podlaskie. Cerkiew parafialna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Polichromie wewnątrz świątyni namalował w l. 1952-58 Jerzy Nowosielski, jeden z najbardziej znanych polskich malarzy współczesnych.
-
21 images15.04.2017 Białystok. Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej projektu prof Jana Slusarczyka. Został odsłonięty w rocznicę Rewolucji Październikowej 7.11.1951 w Parku Planty. W latach 90. przeniesiony z Plant na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Ciolkowskiego.
-
25 images
-
26 imagesMazury, 08.2009. Niedokończona poniemiecka Śluza Leśniewo Górne na Kanale Mazurskim. W sezonie budowlę wykorzystuje "Park linowy Śluza".
-
22 imagesSzostaki, woj. podlaskie 08.2005 r. Gospodarstwo agroturystyczne Marka Dąbrowskiego nad Biebrza w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gospodarz, z zamiłowania hobbysta archeolog, stworzył tu rekonstrukcję osady z epoki kamienia łupanego. Takie osady w Dolinie Biebrzy niejednokrotnie odkrywali już naukowcy. Można tu przyjechać na "prehistoryczny wypoczynek" połączony z praktyczną nauką rozpalania ogniska przy pomocy narzędzi z tamtej epoki oraz krzesania kamiennych narzędzi. Oferta skierowana jest także dla szkół, które mogą przeprowadzić tu niecodzienną lekcję historii.
-
93 imagesSkrybicze, woj podlaskie, 10.12.2019. Finał Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego TRADYCYJNY STÓŁ WIGILIJNY w Zaścianku Podlaskim. Jury miało do ocenienia stoły wigilijne przygotowane przez 32 koła gospodyń wiejskich z Podlasia.
-
38 imagesWieś Puchły, woj podlaskie. Drewniana Cerkiew pw Opieki Matki Bożej z 1913 roku. Jest to jedna z najpiękniejszych cerkwi na Podlasiu.
-
11 images
-
20 images
-
29 images
-
71 images
-
8 imagesWieś Jodłówka w Puszczy Białowieskiej. Drewniany dworek zbudowany w 1901 roku, z trzema gankami, kryty gontem. Jest to jedyny zachowany dwór w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Dwór został zdewastowany przez Armię Czerwoną. Po wojnie majątek rozparcelowano, wycięto najstarsze drzewa a budynek służył przez jakiś czas jako szkoła. Od 1968 roku należy do spadkobierców rodziny Samuela Wołyncewicza.
-
15 images
-
11 images11.05.2016 Nadleśnictwo Żednia w Puszczy Knyszyńskiej. Miejsce z zaznaczonym przebiegiem 53 równoleżnika. Takich zaznaczonych miejsc przebiegu równoleżników i południków jest w Polsce kilka, przez nasz kraj przebiega 5 równoleżników i 10 południków. Na Podlasiu to jedyne miejsce z zaznaczonym przebiegiem linii siatki geograficznej. Nadleśnictwo planuje zbudować tam ławki z zadaszeniem, aby promować to miejsce jako ciekawostkę turystyczną i geograficzna.
-
31 images
-
23 images
-
15 images
-
33 images27.09.2016 Białowieża, woj podlaskie. Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, najstarsza chroniona cześć Puszczy Białowieskiej, powstał w 1921 roku.
-
19 images
-
24 imagesStudzieniczna k/Augustowa, 15.08.2015. Nabożeństwo różańcowe na łodziach na Jeziorze Studzienicznym w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczanskiej – Matki Kościoła.
-
21 images
-
18 images
-
7 images
-
25 imagesŚwięta Woda, koło Wasilkowa, woj podlaskie. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ośrodek kultu Matki Bożej. Na zespół składają się kościół, grota, wzgórze krzyży, cudowne źródełko oraz kaplica Dróżek Boleści Maryi.
-
38 images23.09.2015, Sejny, woj. podlaskie. Bazylika Mniejsza pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Została zbudowana w latach 1610–1619 w stylu późnorenesansowym przez dominikanów, którzy zostali sprowadzeni do Sejn w 1602, Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej.
-
52 images
-
40 imagesSierakowo Sławieńskie, woj. zachodniopomorskie, 10.05.2008. Wioska Hobbitów jedna z wiosek tematycznych powstałych w ramach Programu IW EQUAL. Specjalizacja wsi opiera się twórczości J. R. R. Tolkiena. W wiosce można spotkać postaci z jego powieści - entian, trolle i krasnoludy. Pomysł wiosek tematycznych ma na celu aktywizację zawodową mieszkańców dawnych wsi po PGR.
-
24 imagesPoczopek, woj podlaskie, 06.06.2009. Osada leśna w Puszczy Knyszyńskiej, siedziba Nadleśnictwa Krynki. Silvarium (ogród leśny) prezentujący roślinność występująca na terenie Puszczy.
-
64 images
-
37 imagesAugustów, 30.08.2017. Sezon turystyczny nad augustowskimi jeziorami zbliża się do końca, ostatnie dni sierpnia były w Augustowie bardzo słoneczne.
-
40 images
-
26 images
-
98 images21.04.2016. Janów Podlaski, woj. lubelskie Stadnina Koni Janow Podlaski - istniejąca od 1817 najstarsza państwowa stadnina koni arabskich.
-
35 imagesStańczyki, woj. warmisko-mazurskie. Nieczynne wiadukty kolejowe, jedne z najwyższych w Polsce, obecnie własność prywatna.
-
26 images05.07.2016 Łomża, woj podlaskie. Macewy z głazów narzutowych na Starym Cmentarzu Żydowskim założonym w 1830 roku.
-
12 imagesBiałystok. Najwyższy budynek mieszkalny w mieście - apartamentowiec przy ul. Żelaznej sąsiaduje z dawną drewnianą zbudową.
-
7 images
-
15 images02.05.2014 Stegna, woj. pomorskie. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - szachulcowy kościół rzymskokatolicki zbudowany przez protestantów w latach 1681-1683, od 1945 roku należy do katolików. Sufit kościoła pokrywa największy obraz w Polsce i jeden z największych w Europie. Wymiary płótna to 35 x 18 metrów.
-
35 imagesSuchowola, woj podlaskie, geograficzny środek Europy, 07.06.2009. Wybory do Parlamentu Europejskiego.
-
28 images
-
14 images
-
15 images
-
22 images20.04.2012 Supraśl, woj. podlaskie. VI Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia "Obwieszcza, wychwala, nawołuje". Przesłuchania konkursowe odbywają się na dzwonnicy prawosławnego monasteru męskiego.
-
7 images
-
12 images09.08.2016 Supraśl, woj. podlaskie. Prawosławny klasztor (Ławra Supraska) i cerkiew Zwiastowania NMP widoczne od rzeki Supraśl.
-
31 imagesSupraśl, woj podlaskie, 06.02.2007. Muzeum Ikon oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Znajduje się tutaj drugi co do wielkości zbiór ikon w Polsce liczący ok 1500 szt. Ikony prezentowane są w specjalnie przygotowanych salach dawnego klasztoru - jest to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce, łącząca elementy muzyczne oraz inne multimedia.
-
9 images
-
20 images
-
19 images31.05.2015 Supraśl, woj. podlaskie. Uzdrowiskowe zabytkowe miasteczko położone na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, 20 km od centrum Białegostoku. Jest częstym miejscem weekendowego wypoczynku białostoczan. Pałac Buchholtzow zbudowany w latach 1892-1903 jest oryginalnym, jednopiętrowym budynkiem w stylu eklektycznym. W harmonijny sposób łączy on w sobie cechy renesansu francuskiego (dach, owalne lukarny), niderlandzkiego (szczyty facjatek) i włoskiego (elewację) z klasycystycznymi (portyk balkonowy) i secesyjnymi (ornamentyka, dekoracje sztukatorskie). We wnętrzu zachowały się w dość dobrym stanie secesyjne sztukaterie, gabinet A. Buchholtza, sala bankietowa z dębowym stropem, a także klatka schodowa. Obecnie w obiekcie mieści się Liceum Plastyczne.
-
34 images26.06.2015 Supraśl, woj. podlaskie. Muzeum Ikon, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Znajduje się tutaj drugi co do wielkości zbiór ikon w Polsce liczący ok 1200 szt (w tym ponad 300 na ekzpozycji). Ikony prezentowane są w specjalnie przygotowanych salach dawnego klasztoru - jest to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce , łącząca elementy muzyczne oraz inne multimedia.
-
29 images
-
35 images
-
20 images
-
95 images
-
17 images
-
18 imagesGmina Puńsk, woj podlaskie, 12.07.2009. W 30 miejscowościach - zgodnie z ustawa sejmowa - tablicę z nazwami miejscowości są w języku polskim i litewskim . Gminę Puńsk ( Punkas ) zamieszkana jest w 80 % przez Litwinów.
-
32 images
-
47 images13.04.2014 Szczuczyn, woj. podlaskie. Misterium Męki Pańskiej wystawiane w Niedzielę Palmową w miejscowej parafii pw Imienia Najświętszej Marii Panny.
-
50 images25.01.2014 Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment u podnóża Góry Jesionowej 15 km od Suwałk. Mieści się tu jedyny w woj podlaskim kompleks sportów zimowych. Do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest kilka tras zjazdowych oraz sześć wyciągów narciarskich.
-
51 images
-
30 imagesSztutowo, woj. pomorskie, 04.05.2014. Muzeum na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof (Konzentrationslager Stutthof) .
-
22 imagesSztynort niem Steinort, woj warmińsko - mazurskie, 26.08.2009. Wieś położona na nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie między trzema jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. Znajduje się tam zaniedbany pałac rodziny Lehndorffow.
-
34 images
-
36 images
-
16 imagesBolcie, woj. podlaskie, 24.08.2009. Trojstyk granic polskiej, rosyjskiej i litewskiej w okolicy Wiżajn. Stykają się tu dwie wewnętrzne granice Unii Europejskiej oraz zewnętrzna (rosyjska).
-
31 images
-
13 images01.05.2014 wieś Trutnowy, woj pomorskie. Gotycki ceglany kościół parafialny pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1334 roku.
-
11 imagesWieś Trzescianka, woj podlaskie. Drewniana cerkiew parafialna pw Św Michała Archanioła z XIX wieku.
-
32 images
-
15 images
-
24 images
-
21 images
-
31 images
-
47 imagesTykocin, woj. podlaskie, 30.04.2011. Od 30 kwietnia można zwiedzać odbudowany przez przedsiębiorcę z Białegostoku zamek królewski z XV wieku. Będzie tu centrum konferencyjne z hotelem. Do zwiedzania udostepione są mury zamku, baszta oraz dwie sale rycerskie.
-
20 images
-
34 imagesWasilków, woj podlaskie, 19.10.2017. Niecodzienny cmentarz parafialny z rzeźbami nawiązującymi tematyką do Pasji i Zmartwychwstania Chrystusa. Rzeźby te stanowią kontynuację Drogi Krzyżowej usytuowanej w okolicach cmentarza. Powstały w l 50 - tych XX w z pomysłu ówczesnego proboszcza ks Wacława Rabczynskiego (1902-1969).
-
36 imagesKładka i pływające przez rzekę Narew platformy we wsi Waniewo w Narwiańskim Parku Narodowym na Podlasiu.
-
20 images
-
23 images
-
5 images
-
67 images
-
55 images
-
64 images
-
50 imagesBlok-osiedle Przyczółek Grochowski jest najdłuższym budynkiem w Warszawie. Powstał w latach 1968-74 według projektu Oskara i Zofii Hansenów. Wije się meandrami na długości ponad dwóch kilometrów wokół trzech półotwartych wewnętrznych dziedzińców.
-
45 images04.05.2016 Warszawa. Osiedle Przyjaźń to jedno z osiedli w dzielnicy Bemowo, fragment osiedla Jelonki. Wybudowane w 1952 jako drewniane osiedle dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Robotnicy mieszkali w barakach a kadra w domkach jednorodzinnych tzw domkach fińskich. Potem były tu akademiki - słynne Jelonki. Obecnie cześć baraków jest wydzierżawiona na mieszkania, w części nadal są akademiki
-
36 images
-
35 images
-
32 images03.06.2015 wieś Wąsosz, woj. podlaskie. W lipcu 1941 roku miał tu miejsce pogrom ludności żydowskiej. Kilkunastu Polaków, z inspiracji Niemców, zamordowało wtedy od 150 do 250 osób - prawie wszystkich Żydów mieszkających w miasteczku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki oddział IPN, prawdopodobnie we wrześniu 2015 roku będzie przeprowadzona ekshumacja, co pozwoli na stwierdzenie prawdziwej liczby ofiar oraz przyczyny śmierci. Na zdjęciach pomnik w miejscu, gdzie pochowano pomordowanych Żydów.
-
52 imagesWieś Wigry, 11.07.2013. Pokamedulski klasztor z XVII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Do 2010 roku znajdował się tu Dom Pracy Twórczej należący do Ministerstwa Kultury, obecnie jest własnością Kościoła. W 1999 roku podczas pielgrzymki do kraju nocował tu papież Jan Paweł II.
-
10 images
-
10 images
-
19 imagesOsowicze k/Białegostoku, woj podlaskie, 09.06.2019. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odtworzono wodzenie kusta – zwyczaj ludowy znany na Polesiu, towarzyszący Zielonym Światkom. Wieś wybierała spośród dziewcząt najpiękniejszą z nich. Na jej głowę wkładano wianek z kwiatów, zaś na całe ciało nakładano świeże zielone, klonowe gałązki, w wyniku czego powstawał "kust"( krzak ). Potem grupa dziewcząt z kustem na czele chodziła po wsi śpiewając pieśni "kustowe". Korowód taki zatrzymywał się przed wszystkimi chatami we wsi.
-
21 images26.01.2014, wieś Wodziłki, woj. podlaskie zamieszkana przez staroobrzędowców (odłam prawosławia powstały w Rosji w XVII w). We wsi, która leży w Suwalskim Parku Krajobrazowym, znajduje się molenna (cerkiew) oraz cmentarz starowierów. Na zdjęciach molenna staroobrzędowców w zimowej szacie.
-
55 imagesWieś Wodziłki, woj podlaskie zamieszkana przez staroobrzędowców (odłam prawosławia powstały w Rosji w XVII w). We wsi , która leży w Suwalskim Parku Krajobrazowym, znajduje się molenna (cerkiew) oraz cmentarz starowierów.
-
41 imagesWołomin - jedno z miast aglomeracji warszawskiej. Położony jest 20 km od centrum Warszawy na linii kolejowej do Białegostoku. Liczy ok. 40 tys. mieszkańców.
-
35 images28.03.2016 Burzyn woj podlaskie. Wschód słońca nad rzeka Biebrzą zawsze przyciąga rzesze turystów i fotografów.
-
76 images
-
60 imagesWieś Jednorożec, woj mazowieckie, 03.03.2019. XXXVIII Przegląd Zespołów Zapustnych MAZOWIECKIE ZAPUSTY 2019.
-
15 images06.05.2017 Krasiczyn woj podkarpackie. Zamek w stylu renesansowo-manierystycznym , zbudowany na przełomie XVI i XVII w.Przed II wojna światową należał do rodziny Sapiehow, obecnie znajduje się tu hotel i restauracja.
-
56 images
-
70 images
-
60 imagesRadziłów, woj podlaskie. Ostatni dzień karnawału, czyli Zapusty. Przez wieś przechodzi barwny korowód przebierańców z kukłami na kole ciągniętym przez konia oraz z młodą parą Izabelą i Janem. Jest to historia hulaszczego małżeństwa, które w karnawale roztrwoniło majątek i stanowi przestrogę, aby podczas Wielkiego Postu wrócić po rozum do głowy.
-
40 imagesRadziłów, woj podlaskie, 05.03.2019. Ostatni dzień karnawału, czyli zapusty. Przez wieś przechodzi barwny korowód przebierańców z kukłami na kole ciągniętym przez konia oraz z młodą parą Izabelą i Janem. Jest to historia hulaszczego małżeństwa, które w karnawale roztrwoniło majątek i stanowi przestrogę, aby podczas Wielkiego Postu wrócić po rozum do głowy.
-
36 images28.02.2017 Radziłów, woj podlaskie. Ostatni dzień karnawału , czyli zapusty . Przez wieś przechodzi barwny korowód przebierańców z kukłami na kole ciągniętym przez konia oraz z młoda para Izabela i Janem . Jest to historia hulaszczego małżeństwa, które w karnawale roztrwoniło majątek i stanowi przestrogę, aby podczas Wielkiego Postu wrócić po rozum do głowy.
-
36 imagesAugustów, 17.10.2018. Cmentarz parafialny z początku XIX wieku w jesiennej szacie.
-
11 images
-
89 images
-
50 imagesŻytkiejmy, woj. warmińsko-mazurskie, 15.08.2018. Wypiek na ogniu największego 5-metrowego sękacza w Polsce podczas dorocznego Święta Sękacza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga. Do jego zrobienia zużytych zostało 1000 jaj oraz po 25 kg mąki, masła i śmietany.